Mapa Brna / Zwiedzanie, atrakcje, zabytki, komunikacja miejska

Mapa Brna

Mapa Brna to akcesorium niezbędne, jeśli planujemy wycieczkę do tego czeskiego miasta. Znajduje się ono na Morawach, stosunkowo daleko od polskiej granicy, jednak i tak stanowi częstą bazę wypadową na jednodniowe wycieczki, zwłaszcza dla mieszkańców południowej części naszego kraju. Dzięki bogatej sieci dróg i autostrad w Czechach, dotrzemy tam już w parę godzin, oczywiście zaledwie od miejsca zamieszkania. Zabytki i atrakcje turystyczne w tym mieście zdecydowanie zachęcają do przyjazdu.

By sprawnie się po nich poruszać i odnaleźć wszystkie ciekawe miejsca, przyda nam się dobra mapa Brna. Jaką wybrać i gdzie ją znaleźć? Poniżej znajdziecie poradnik oraz przegląd, który pomoże Wam się lepiej przygotować do wycieczki.

Mapa Brna / Zwiedzanie, atrakcje, zabytki, komunikacja miejska
Mapa Brna / Zwiedzanie, atrakcje, zabytki, komunikacja miejska

Jaka mapa Brna najlepsza na wycieczkę?

Pewnie zastanawiacie się, jaką mapę Brna zabrać na planowaną wycieczkę. A jeśli powiemy Wam, że możecie mieć wszystkie, i w dodatku nie zajmą dodatkowego miejsca ani nie trzeba ich dźwigać? Co prawda, możemy się zaopatrzyć w papierową mapę Brna, jednak nie każdy umie się taką posługiwać. Jest nieporęczna, sami musimy ustalać najlepszą trasę, często zdarza się też, że nie uwzględnia najnowszych zmian, na przykład remontu czy zamknięcia dróg. W niektórych przypadkach okazuje się też mało szczegółowa.

Kiedy sprawdzi się papierowa mapa Brna? Przede wszystkim wtedy, gdy znamy już miasto i potrzebujemy małego wsparcia od czasu do czasu. Może też stanowić bazę do przygotowania ciekawej pamiątki z podróży – wystarczy, że zaznaczymy punkty, które już odwiedziliśmy i będziemy wiedzieć, co jeszcze chcielibyśmy zobaczyć. Kupimy ją w każdym kiosku i księgarni w mieście, możemy ją dostać także w Polsce. Dla osób ze słabą orientacją w mieście jest jednak niezbyt praktyczna.

Interaktywna mapa Brna

Wspomnieliśmy już, że można mieć wszystko w jednym miejscu. Do tego zostanie nam wskazana najlepsza trasa, w zależności od środka transportu, godziny otwarcia wybranych zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc, a nawet natężenie ruchu na niektórych ulicach, dzięki czemu sprawnie ominiemy korek. To nie wszystko – ta mapa Brna pozwala ustawić taką szczegółowość, jaka nam pasuje, dowolnie przybliżać i oddalać perspektywę, a wisienkę na torcie stanowi fakt, że jest dostępna za darmo.

Interaktywna mapa Brna, bo o niej mowa, znajduje się poniżej. To właśnie z niej polecamy korzystać podczas wycieczki. Możemy ją wyświetlić nie tylko na komputerze, ale też każdym urządzeniu mobilnym z Internetem i modułem GPS, jak na przykład laptop, tablet, smartfon czy nawigacja samochodowa. Mamy ją więc zawsze pod ręką, w końcu kto w obecnych czasach wybiera się w podróż bez swojego telefonu ?

Jak dojechać do Brna? Położenie na mapie Czech

Nim w ogóle przystąpimy do zwiedzania tego miasta, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak tam pojechać. Najpopularniejszym i najszybszym wyborem jest samochód, zwłaszcza jeśli mamy blisko do czeskiej granicy. Mieszkańcy Polski Północnej mogą skorzystać z samolotu – tuż pod miastem znajduje się międzynarodowy port lotniczy. To droższa, ale znacznie szybsza opcja. Poniżej znajdziecie mapę lotniska w Brnie .

Do Brna można dotrzeć także transportem lądowym. O samochodzie już wspomnieliśmy, jednak nieco wolniej i taniej dojedziemy tu busem. Wiele firm transportowych w Polsce oferuje kursy do tego miasta. Choć poziom wygody jest nieco mniejszy, płacimy i nie musimy się niczym martwić, pozostaje nam tylko podziwiać widoki za oknem.

Dla zobrazowania odległości do pokonania, poniżej prezentujemy położenie Brna na mapie Czech.

Położenie Brna na mapie Czech
Położenie Brna na mapie Czech / Źródło: Ontheworldmap

Brno – mapa drogowa

By dotrzeć do Brna samochodem lub autobusem, musimy pokonać niemal całe Czechy. Jesteście ciekawi, czy da się zrobić to szybko i sprawnie, z autostradową prędkością? Poniżej znajdziecie mapę drogową Czech z uwzględnieniem autostrad oraz dróg ekspresowych, które prowadzą do Brna.

Mapa drogowa Czech
Mapa drogowa Czech / Źródło: Worldmap

Mapa dzielnic Brna

Jeżeli chodzi o mapę Brna, warto ją podzielić na dzielnice. Podział administracyjny obejmuje 29 obszarów, niektóre z nich dzielą się jeszcze dodatkowo na dwie części. Może zdarzyć się, że korzystając z podpowiedzi miejscowych, spotkamy się z nazwami tychże dzielnic, warto więc kojarzyć mniej-więcej, w którym zakątku miasta się one znajdują. Poniżej znajduje się mapa Brna z podziałem na dzielnice .

Mapa dzielnic Brna - podział administracyjny
Mapa dzielnic Brna – podział administracyjny / Źródło: Wikipedia

Turystyczna mapa Brna

Oczywiście, jako turystyczną mapę Brna możemy wykorzystać wersję interaktywną, którą zamieściliśmy już na początku artykułu. I tak będziemy musieli wyszukać atrakcje turystyczne Brna, zabytki i ciekawe miejsca w tym mieście, gdyż sama mapa podsuwa nam tylko niektóre z nich. Pomocniczo możemy także użyć poniższej mapy Brna. Znajdziecie na niej najpopularniejsze atrakcje i zabytki tego turystycznego miasta.

Mapa turystyczna Brna
Mapa turystyczna Brna / Źródło: Travel.sygic.com

Mapa ZOO Brno

Jedną z atrakcji turystycznych Brna, na które warto zwrócić uwagę, jest tutejsze ZOO. Nie jest może tak duże, jak ogród zoologiczny w Ostravie, ale ma swoje ciekawe zakątki. Zwłaszcza jeśli do miasta wybieramy się z żądnymi przygód i praktycznej wiedzy dziećmi, warto odwiedzić to miejsce. Poniżej znajdziecie mapę ZOO w Brnie.

Mapa ZOO w Brnie
Mapa ZOO w Brnie / Źródło: ZOO Brno

Mapa komunikacji miejskiej w Brnie

Chcąc się poruszać po mieście bez samochodu, będziemy musieli skorzystać z taksówek, Ubera, lub też komunikacji miejskiej. W Brnie kursują między innymi autobusy, trolejbusy, pociągi czy tramwaje. Ceny biletów są niewygórowane, uczniowie, studenci, osoby niepełnosprawne i emeryci mogą liczyć na znaczne zniżki. Waluta, która nam się przyda przy kupowaniu biletów, to oczywiście korony czeskie.

Poniżej znajduje się mapa komunikacji miejskiej w Brnie. Pozwoli ona ustalić najlepszą drogę do wybranych atrakcji i zabytków przy użyciu środków transportu publicznego. Nie dość, że po mieście będziemy się poruszać tanio, to jeszcze ekologicznie.

Mapa komunikacji miejskiej w Brnie
Mapa komunikacji miejskiej w Brnie / Źródło: Kupnisila.cz

Mapa Brna / Podsumowanie

Jak widzicie, dobra mapa Brna to podstawa, jeśli chodzi o zwiedzanie tego pięknego miasta. Ciekawe miejsca i zabytki, które warto zobaczyć, to między innymi wspomniane ZOO, ale także katedra Piotra i Pawła, Spilberk, czyli XIII-wieczny zamek oraz mieszczące się w nim muzeum, Muzeum Techniki, Plac Wolności, Ratusz, Ossuarium przy kościele świętego Jakuba i inne. Jako że miasto uzyskało prawa miejskie w XII wieku, znajdziemy tu mnóstwo średniowiecznych pozostałości w całkiem dobrym stanie.

A jakie zabytki Wy polecacie zwiedzić w Brnie i co sprawia, że chcecie zwiedzić to miasto? Jaką mapę polecacie na podróż lub jaką planujecie ze sobą zabrać? Zapraszamy do podzielenia się swoją refleksją czy opinią w sekcji komentarzy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *